MŮJ PŘÍBĚH

Z baletky ,,balanckou"

Moje jméno je Lenka Růžičková a BALANC mě provází už přes dvacet let. Tímto názvem jsem pojmenovala moji taneční skupinu a posléze se mi balanc propsal do mnoha životních témat i pracovních záležitostí. Baví mě hledat vyrovnanost nejen v pohybu, ale i v životě.

Jsem vystudovanou TANEČNICÍ a TRENÉRKOU mnoha pohybových forem všech věkových kategorií. 

Nejsem ale jen lektorka pohybu. Jsem především žena, která ušla kus cesty v profesním i osobním životě, a kterou baví inspirovat sebe i ostatní v cestě k sobě samým, k vnímání svého těla s větší laskavostí a v nalezení možností, jak se zamilovat nejen do pohybu, ale i do života.

Baví mě učit na lekcích BALANC V POHYBU, ale i BALANC V MYSLI. Čím dál více hledám BALANC V ŽIVOTĚ. Vše spolu souvisí. Pozornost především k výkonům, tanci a dokonalému pohybu je dávno pryč. Došlo mi, že to ke spokojenosti nestačí. 

K tomuto uvědomění vedla dlouhá cesta. Nebyla ani trošku zbytečná, protože se dá v mnohém předat. 

Má cesta k pohybu vedla přes bolest.

Byla jsem pohybově nadané dítě. Veselá, rozverná holčička, která se ráda předváděla. I přes to, že bylo velice pravděpodobné, že budu vysoká a mé tělesné dispozice nebyly ,,ideální”, vystudovala  jsem osmiletou Taneční konzervatoř v Brně, kde je hlavním oborem klasický balet. V té době byla výška u baletky veliký handicap. Hlavním cílem konzervatoře je VÝKON, ne radost.

Nemohu zapomenout na pocity v sobě, když jsem dostudovala. Že jakýkoli pohyb, tanec či cvičení musí být hlavně obrovská dřina, překonávání svých fyzických i psychických hranic a bolest... Ta k tomu patří. Také to, že pohyb a své tělo vlatně nenávidím a neustále hodnotím nebo jsem hodnocena. Z veselé holčičky se stává nesebevědomá žena plná kritiky sama k sobě i k okolí a s nočními můrami na mnoho let. A to všechno přece musím vydržet!

Nemusím, jde to i jinak. Dnes už to moc dobře vím. Už během posledního ročníku konzervatoře a po jejím ukončení přišlo období, kdy jsem chtěla úplně přestat tančit. Moje radost zhasla. Také mé tělo silně protestovalo, střídalo se mi jedno zranění za druhým. Trvalo to docela dlouhou dobu. Naštestí zasáhla NÁHODA.

Přišla nabídka učit tanec, čemuž jsem se nejprve a opakovaně bránila, ale následně, a díkybohu, založila taneční skupinu BALANC ve Velkých Bílovicích. Tam jsem si splnila všechny své taneční sny i přání.

Práce trenérky mě naučila, a stále učí, trpělivosti, změně přístupu a tomu nepopsatelnému pocitu, když  JSTE V TĚLE SAMI SEBOU. Zjistila jsem krůček po krůčku, že i špatné pocity umím měnit, a že vše jde vnímat i jinak. Člověk ale musí chtít. 

Praxe, mateřství a vztahy mě změnily.

Dlouho jsem vydržela hodně pracovat a neslyšela signály vlastního těla. Principy zapsané hluboko do mě mi nešly změnit a vlastně jsem je dlouho neviděla.

Začalo se hlásit tělo, učily mě vztahy, zkušenosti přicházely a já se dlouho zlobila. Nic mi nedávalo smysl. Být mámou a podnikatelkou k tomu je výzva sama o sobě a obzvláště, když máte období, kdy jsme na děti sama. Období mezi třicátým a čtyřicátým rokem mě hodně změnilo. Vnitřně jsem vyrostla.

Vzhledem k únavě a menšímu množství síly jsem začala zjišťovat, že se není nutné při pohybu ničit a chodit do krajností. Že je mnoho způsobů, jak při pohybu energii získat, a ne ji všechnu vydat. To zásadně ovlivnilo mé cvičební lekce.

Dnes učím klienty, že nemusí být super jogíni, profi tanečníci či dokonalí cvičenci, ale jak moc důležité je změnit PŘÍSTUP K SOBĚ SAMÝM.

Jak léčivé a pomocné je ROZSVÍTIT si ve svém těle, ZABYDLET se v něm, a hlavně mu DÁT ŠANCI. To vše s láskou a úctou sám k sobě. Také téma ŽENSTVÍ mi připlulo do lekcí a nesmírně mě baví ženy inspirovat, opečovávat a probouzet k novému úhlu pohledu.

Mnoho lidí nedokáže zařadit pohyb do života hlavně proto, že je nikdo nenaučil nebrat to jako nutné zlo, ale jako RADOST do hloubky sebe samých. Také proto, že si myslí, že je potřeba hýbat se jen podle složitých pravidel a v dokonalých podmínkách, zapomínají na to, že méně je více... 

Stačí málo a vše se začně ROZPOHYBOVÁVAT! Tělo, mysl, dny i život.

V tom cítím svou velikou sílu. To je mé poslání, ukazovat lidem lásku k pohybu a následně k nim samotným. I těm, kteří už mnohokrát začínali nebo pohyb vlastně nenávidí. Rozumím tomu moc dobře.

Život mě poslal ještě dál.

V roce 2020 jsem založila PROSTOR PRO BALANC ve Velkých Bílovicích, kde spolu s kolegy předáváme možnost radosti z pohybu a zdraví všem, kteří mají zájem.

V roce 2021 jsem napsala MOTIVAČNÍ KARTY BALANC pro ženypánské karty SÍLA MUŽE. Letos vznikly navíc PARTNERSKÉ KARTY. Neskutečně mě to bavilo a na tomto základě vznikl e-shop BALANC.CZ, kde s kolegyní Ivou Bernát tvoříme věci s hlubším přesahem.

Vypadalo by to jako happy and!

Ale cesta učení se nikdy nekončí. Vzhledem k přílišnému stresu, špatným pohybovým návykům díky baletu, obrovské fyzické zátěži pro tělo, které na to nebylo stavěné, mnoha úrazům, špatné výživě, nedostatku spánku a mohla bych pokračovat, mi tělo dalo STOP.

V roce 2021 jsem se dozvěděla, že mám operativní stav kyčelního kloubu, výhřez dvou plotének a začala jsem pro sebe hledat nové cesty

Do cesty mi přišla SPIRÁLNÍ STABILIZACE, kterou jsem následně zařadila do svého pohybového rituálu, což mi velmi pomohlo. V současné době ji vyučuji a vnímám u svých klientů její přínos.

Začala jsem tančit úplně jinak. Bez výkonu, jen pro radost. Zamilovala jsem se do BIODANZY, což je terapie tancem. Stala jsem se studentkou tříletého výcviku v tomto oboru, což mě nesmírně naplňuje. V roce 2023 mě čekají závěrečné zkoušky a možnost stát se lektorem Biodanzy.

Zcela jsem změnila přístup k pohybu i k sobě a hledám nové cesty.

V roce 2022 jsem se stala součástí nádherného projektu FREKVENČNÍ LÁZNĚ SRDCEM s patronkou Doc. Mgr. Alishia Gajíc, studuji sílu frekvenční terapie a jsem uchvácena z těchto možností.

Konečně dbám na výživu a doplňuji tělu, co potřebuje. V roce 2022 jsem se začala zajímat o mikrobiom v souvislosti s pohybovým aparátem, psychikou a dalším, což mě zcela fascinuje. Stala jsem se součástí firmy HARMONELO, která mi pomáhá podpořit tělo zevnitř, což mi dává smysl.

Rozhodla jsem se žít život dle vlastních snů a představ a učím se vnímat sebe, své tělo i své hranice. Také vím, že už nechci cvičit pět hodin denně pro povinost, ale pro radost a podporu těla.

V roce 2022 jsem absolvovala kurz ACCESS BARS a FOUNDATION, což mi změnilo pohled na mnohé a přineslo do života větší lehkost.

V tomto okamžiku se cítím být nejvíce POHYBOVÝM TERAPEUTEM. Pomáhám z těla odstranit bolest, únavu a nespokojenost návratem k základním zdravotním principům a především hledáním vlastní cesty. Otevírám nové možnosti pohybu bez tlaku na výkon a dokonalost provedení a vracím klienty k nim samotným, kde nejlépe najdou, co potřebují. 

Zjistila jsem, že už mi jen pohyb nestačí. Že vše se vším souvisí a není možno být jen v těle nebo naopak jen v hlavě. Vytvořila jsem METODU LASKAVÉHO PŘIJETÍ, což je pohybový systém, který pečuje nejen o tělo, ale i o duši.

A jak to bude dál? Nevím. Dávám životu důvěru. Učím se přijímat, co přichází. Co vím je, že miluji svou profesi a pokud s vámi můj příběh rezonuje, mohu vám předat inspiraci. Ať vám slouží!

Vaše Lenka BALANC

Jsem pohybový terapeut a již přes dvacet let pomáhám lidem najít rovnováhu v pohybu i v životě. Inspirujte se mou metodou laskavého přijetí.

Online program

METODA LASKAVÉHO PŘIJETÍ

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video