Retreat na Bali březen 2024

Jak dlouho a často cvičit?

Toto je opravdu velice individuální. Záleží na mnoha faktorech, ale obecně platí – NEDÁVEJTE SI VYSOKÉ CÍLE!

Pokud si budete myslet, že se vám bude chtít cvičit vždy, NEBUDE … Je dobré se tím moc nezabývat, ale udělat si z toho příjemný rituál.

Cvičení nemusí trvat hodiny, stačí pár minut a do těla připluje povzbudivý pocit, tělo pookřeje a další povinnosti v životě se lépe zvládají. Věnovat si čas s láskou a úctou k sobě, čas na péči o tělo i mysl. Odpoutání se od vnějšího světa a ,,zachumlání“ se do toho svého, vnitřního.

Nastanou situace, kdy se cvičit fakt nechce, tělo hlásí nutnost klidu, je důležité poslechnout a ideálně bez výčitek.

Na otázku JAK ČASTO CVIČIT bych odpověděla asi toto. Pokud necvičíte vůbec, je to vaše slabé místo, zkuste se nějak pohnout každý den chvilku. Třeba se chvíli projít, protáhnout, zatančit pro sebe.

Je to jednodušší než se hned vrhnout na cvičení ve fitness centru.

V případě, že si vyberete jinou pohybovou aktivitu, nějaké cvičení online nebo ve studiu, pak ze začátku stačí hodina týdně. Při správném výběru ucítíte po lekci radost a většina lidí nemá brzy problém dostat se na dvě hodiny týdně. To je dostačující.

Samozřejmě jsou lidé, kteří CVIČÍ SKORO KAŽDÝ DEN a tělo to zvládá bez přetížení. Ale byla bych opatrná, i zde je možné vypěstovat si závislost či kompenzovat si přílišným cvičením nějaký jiný problém. Jakmile cvičení není radost, ale honba za výsledkem a dokonalostí těla, pak je nejvyšší čas šlápnout na brzdu!

Model tělesné dokonalosti dosažený obrovským úsilím nepovažuji za správný. Většinou víc vyhovuje mužům, kterým je vlastní síla a překonávání hranic. Pokud budu chvíli mluvit pouze o ženách, pak lekce převážně o výkonu mohou fungovat jako kompenzace emočního přetlaku v těle, ale nejspíš ne dlouhodobě.

Když si žena najde pohyb, ve kterém se cítí ženou a cílem není výkon, pak jí to sílu naopak dodá. I muži v této uspěchané době čím dál více inklinují k józe, zastavení, relaxaci. Výkon podporuje výkon a tělo je pak zrychlené, bolavé, přetížené, vyčerpané a vnitřní radost chybí.

V případě, že nevíte, jak by jste se měli sami pohnout, protáhnout či ,,zavlnět“, doporučuji najít si kvalitního průvodce, se kterým budete souznít. V dnešní době je obrovská nabídka online kurzů nebo reálných lekcí, stačí se jen porozhlédnout a možná hlavně zamyslet, co by vyhovovalo právě vám.

Ale pozor, současná doba je náročná na výkon. Celebrity se na sociálních sítích předhánějí, kdo méně spí, více pracuje, kdo jak běhá či cvičí do úmoru. Online cvičení je na vzestupu, což je skvělé, ale prosím, velmi dobře zvažujte výběr. Dostupných videí je mnoho, často jsou velmi silová a pro mnoho lidí nevhodná.

Pokud si netroufáte vybrat, poraďte se s odborníkem. 

Nebo mi napiště, ráda vám poradím, co bude pro vás to nejvhodnější.

Jestli chcete začít cvičit, ale nevíte jak na to a co si vybrat, zde získáte vhodnou kombinaci cvičení. Vyzkoušejte si jen za 14 Kč členství v BALANC KLUBU, kde na 14 dní na zkoušku získáte přístup. Najdete zde cvičební videa na téma základní pozice, cvičení a jóga, posilování, meditace a relax, kardio a ženství.

To vše najdete zde: BALANC KLUB S ROČNÍM ČLENSTVÍM 

Začněte s pohybem, který vám pomůže začít vnímat vaše tělo jinak, a s radostí. V BALANC KLUBU budete mít dostatečné množství různorodého cvičení, můžete si vybrat podle času, chuti a vaší kondice! 

Vaše Lenka Balanc